top of page

Yapay Zeka ve İnsanlığın Savaşı- Bölüm 3

Bu bölüm de yapay zekalar hakkında korkutucu ve rahatsız edici bilgiler vereceğiz.

Bir önce ki bölüm iyimser ve fütürist bir bakış açısı ile ele alıp robotlar, insanların yaptığı tüm işleri yorulmadan yapacağını bizlerden bunların üzerinden nasıl para kazanıp, gelecekte yaygınlaşacak meslekleri bir önceki bölümde bulabilirsiniz.

Başlamadan önce aşağıda ki videoyu izleyip küçücük bir silahın neler yapabileceğini izlemenizi öneriyorum. Mutlaka sonuna kadar izleyin.

Gelelim oluşabilecek kötü senaryo ve bunlar ile nasıl başa çıkabileceğimize. Öncelikle yapay zeka sistemleri ile ilgili son gelişmelere bir göz atalım. Konumuzu dahilinde önce düşmanı tanıyalım, sonra savaş stratejisi geliştiririz.

1. İlk yazı dizimizde artık polislerin yerini, yeni yapay zekaya sahip robotlar alabilir demiş ve hatta şu an robot polis kullanan ülkelerden bahsetmiştik. Birleşmiş Milletler (BM) gelecekte polis ve askerlerin yerini alacak olan robotlara ‘’ Katil Robotlar’’ dedi ve bundan korunmak adına saldırı senaryolarını belirleyip hazırlıklara başladı. Ve bunun için bir üs kurdu.

2. Facebook’un eski üretim müdürlerinden olan Antonio Garcia Martinez silikon vadisinde ki kariyerini, gelirini bırakıp, her şeyini satıp bir ada satın aldı. Burada kendi toprağını ekip, hayvancılık yapmaya karar veren Martinez bu adanın etrafını tahribat gücü yüksek silahlar ile donattı. Nedeni ise yakın zaman da yapay zeka bir çok kişiyi aç bıraktığında bir kaos olacağını düşünmesi.

3. İnsan beynini taklit edebilen mikro çipler üretildi. Ve bu mikro çipler tıpkı insan beynin de ki sinapslar gibi hareket ediyor. Tek farkı ise insan beyninden binlerce kat hızlı olması. Oxford, Exeter ve Müster üniversitelerinin iş birliği ile üretilen bu yeni yapay zeka sisteminin insan gibi düşünen yapay zekalar adına bambaşka dünyalar açabileceği düşünülüyor.

4. Google’ın yaptığı bir yapay zeka artık insanlardan daha iyi kodlama yapabiliyor. Yani şu an bir yapay zeka kendini bizim yaptığımızdan daha iyi geliştirebilir. Ve çok daha zeki bir yapay zeka tasarlayabilir. Daha da önemlisi kendini bir Mega Zeka haline getirebilir.

Peki, bizden daha iyi çalışan, yorulmayan, insan hatası dediğimiz ve birçok sorunun başında gelen bu hataları yapmayan, bize göre kendini üst akıl olarak gören makineleri düşünelim. ( İlk bölümü okuyan okuyucularımız bilirler bir yapay zeka ben size göre çok üstün bir varlığım demişti zaten. ) Eğer biz sizin emriniz de çalışmak istemiyoruz, siz bizim emrimiz de çalışacaksınız derse ne olur ? ( Robotlar bizi çalıştırıp ne yapacaksa ? ) Ya da artık insanlık zararlı ve dünya kaynakları sadece bize yetecek kadar var sizleri yok etmek zorundayız derse ne yaparız ?

Bildiğim bir şey varsa; savaştığınız kişiden ya güç olarak üstün olacaksınız, yada zeka. Şimdi yaygınlaşan robot sayısı ile sayı ve güç üstünlüğümüzü giderek kaybediyoruz. Kaybetmesek bile seri üretim bir robot fabrikası açığı kısa zaman da kapatır. Biz insanların seri üretimi söz konusu değil. Peki bütün işleri bizden daha iyi yapan ve bizden zeki olduğu düşünülen bu varlıklar ile nasıl baş edeceğiz ? İnsanlığın sonuna doğru yaklaşırken bu sorunu başımıza saran Google neyse ki yeni bir teknoloji alanında araştırma ve geliştirme yaptı. Fakat biraz riskli olabilir. Tabi bunun için mi yaptı kesin bir bilgi yok. Şu an sadece tahmin de bulunuyoruz. Belki hiç böyle bir savaş çıkmayacak.

1. 2014 yılı Tedx konuşmalarında Google CEO'su Larry Page Google geleceğinden konuşurken yapay zeka geliştirme şirketi olan Deep Mind'i yeni almışlardı. Henüz en eski oyunları oynayan ve kediler ile ilgilenen yapay zekanın bugün geldiği noktayı hepimiz görüyoruz.

2. İşin tuhafı aynı yıl yine Google baş mühendislerinden Ray Kurzweil'in TedX konuşmasının konusu ; İnsanların beynine nano robotlar göndererek beyinlerini internete açabiliriz. Böylelikle bütün insanlar istediği anda her türlü bilgiye ulaşabilir.

Eh bu zaman kadar hep duyduğumuz, insan beyninin %5’ ini %7’sini kullanıyor gibi durumları göz önünde bulundurursak beynimiz bu kadar bilgi almaya müsait. Ve internet tüm bilgileri indirdiğimiz de bir süper insana dönüşmemiz muhtemel. Tüm bu konuşmaları YouTube'de bulabilirsiniz. Yazının sonun da sizler ile bu 2 linki paylaşacağım.

Beynimizi nano robotlar aracılığı ile internete açtık ve neredeyse her şeyi öğrenip Mega Zeka haline geldik diyelim. Eğer mega zeka olabilirsek artık yapay zekalar ile savaşabiliriz. Fakat hala bir sorunumuz var. Bu savaş çıktığında mevcut internet dünyasının yönetimi muhtemelen yapay zekalar da olacak ve bizlere bu bilgiyi verip güçlendirmek istemeyeceklerdir. Yada daha kötüsü beynimizi hackleyip bizi birbirimize düşman bile yapabilir. Bu noktada tek çözüm bu teknolojiyi lokal ağ olarak kullanmak. Kendi beyinlerimiz arasında bilgi paylaşımı yapmamız gerekiyor. Herkes kendi bilgi ve tecrübelerini diğerler insanlar ile paylaşıp bireysel zekamızı çok daha üst bir noktaya taşıp mega zeka haline gelebiliriz. Bu nokta kolonileşmeye ve koloniler arası özel iletişim sistemleri geliştirmemiz gerekiyor. Tabi bu noktadan sonra insanlık bambaşka bir seviyeye gelecektir. Düşünsenize bir insan hem çok iyi bir yazılım uzmanı, hem makine mühendisi, hem doktor ve daha bir çok yetenekler ile donanmış olacak. İşte insanlığın büyük sıçrayışı böyle bir teknoloji ile olabilir. Aslına bakarsanız bu teknolojinin çıkış noktası da insanlığı başka bir seviyeye taşımak olmalı. Fakat biz bunu kötü durum senaryosunda çıkış yolu için kullandık. Gelin bir de bu teknolojinin farklı bir versiyonu ile alakalı önemli fütüristler neler söylüyor onlara bakalım.

Şu an da geliştirilen bir teknoloji ile farelerin beyinlerine çip yerleştirip onlara bu çip sayesinde bilgi aktarımı yapabiliyorlar. Ve fareler beyinlerine takılan çip sayesinde bir çok şeyi dışarıdan öğrenebiliyorlar. Matrix filminde olduğu gibi yakın bir gelecekte istediğimiz bilgileri bir çip sayesinde beynimize aktarıp o yetenek veya bilgiye hakim olacağız. Gelecek nesil zengin kişilerin çocuklarına bu çiplerden takıp öğrenme seviyelerini çok üst bir noktaya taşıyacağı ön görülüyor. Tabi bunun zengin fakir dengesini nasıl etkileyeceğini ve çıkacak sorunları hepiniz tahmin etmişinizdir. Herşeyi bulan bilim adamları henüz bu sorunu nasıl aşacaklarını bulabilmiş değiller. Fakat burada asıl sormamız gereken konu şu. Biyonik uzuvlar, beyne yerleştirilen çipler ve vücudumuz da bir çok nano robot var. Düşünce ve fikirlerimizi hala devam ettiren yapay zeka yazılımları bedenimiz öldüğünde dahi çocuklarımız ve torunlarımız ile görüşmeye devam ediyor. Böyle bir durum da biz aslında ne oluruz. İnsanlık yeni bir evrime doğru mu gidiyor ? Yani aslında savaştığımız şey bizimi geleceğimiz olabilir mi. Yapay zeka ve insan bedeninden oluşan yeni bir tür, ‘’Yapay İnsanlar’’ uzayın bilinmezliklerinde bize başka yol gösterip farklı dünyalar mı açacak, yoksa bizleri yok mu edecek bunu zaman gösterecek.

Bir sonra ki bölüm ‘’İnsanlığın Teknoloji ile Evrimi’’ bizi takip edin.

Comments


Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page