top of page

Yapay Zeka Bölüm 1

Birçok kişiyi işsiz bırakıp mesleklerini elinden alacak hatta insanlığı yok edeceği bile düşünülen Yapay Zeka Nedir ?. Birleşik Arap Emirliklerinde bakanlığı bile oluşturulan bu konu çok kapsamlı olduğu için sizlere az 3 bölüm halinde sunup sıkmadan kısa, öz ve net bilgiler ile açıklamaya çalışacağım.

  1. Bölüm temel olarak; Yapay zeka nedir ? Şuan hangi meslekler için tehlikeli çanları çaldığını ve en iyi yapay zeka yazılımlarını inceleyeceğiz

  2. Bölüm; Futirst bir bakış açısı ile yapay zekalı robotlar üzerinden nasıl para kazanırız ve hayatımızı ne şekilde etkiler

  3. Bölüm ; Olası bir Yapay Zeka ve İnsanlık savaşı çıktığında onlar ile nasıl mücadele edebiliriz.

Bölüm 1;

Yapay Zeka Nedir ?

1940’lı yıllarda Alan Mathison Turing tarafından ortaya atılan ‘’Makineler düşünebilir mi ?’’ sorusu sonrası günümüze kadar ilerleyen yapay zeka sistemleri, teknolojinin ilerlemesi ile bambaşka bir hal almıştır.

Yapay zekanın bu denli hızlı yayılmasının bir nedeni de, bir dönem büyük şirketlerin big data yarışı diyebiliriz. Bu şirketler istedikleri big dataya ulaşmaya başladığında fark ettiler ki bu kadar çok insan datasını işleyip anlayabilecek durumda değiller. Bunun için biz insanlardan daha üstün bir zekaya ihtiyaç vardır ve insan zekası ile yarış başlamıştır. Tabi ki insanı geçen ilk yapay zeka, elinde en çok kişi ve kullanıcı verisi olan şirketlerden birisi Google tarafından yapıldı. Google yaptığı yapay zeka ile en karmaşık oyun olarak kabul edilen ve hiç bir makina bu kadar mantıklı çıkarımlar yapmaz denen Go oyununda Dünya 1.sini geçerek insanlığa ilk darbeyi 2015 yılında indirdi. Ve o günden beri inanılmaz şekilde zekasına zeka katarak ilerliyor. Hatta artık insanların duygularını bile anlayabiliyor.

Birçok meslek yakında tarih olabilir. Çünkü artık yapay zekalar insanların yaptığı birçok işi çok daha hızlı ve zahmetsizce yapabiliyor. Yapılan araştırmalara göre geçtiğimiz yıl içerisinde Dünyada ki şirketlerin %38’i zaten yapay zeka kullandığını belirtiyor. 2018 yılına gelindiğinde ise bu rakamın % 62 olması beklenmektedir. Ve 2017 yılında yapay zeka yatırımlarının bir önce ki yıla göre %300 artış olacağı tahmin ediliyor.

Hangi Meslekleri Etkileyecek ?

Bütün bu bilgiler ve artış raporlarını gördüğümüze göre, topun ağzında ki ilk meslekleri sıralamaya başlayalım. Böylece yapay zekanın neler yapabildiğini de örnekleri ile yakından incelemiş oluruz.

1. Bankacılık ;

Dünya da çok fazla istihdam sağlayan en büyük hizmet sektörlerinden birisi olan bankacılık çalışanları; sizleri yeni rakibiniz EVA ile tanıştırayım. KPGM ( Uluslar Arası Denetim ve Danışmanlık Şirketi ) yetkilerinin yaptığı araştırma sonucunda 2030 yılında görünmez bankaların olacağı ve yapay zekalı görünmez bankaların insanların tüm bankacılık ihtiyaçlarına karşılık vereceği açıklanmıştır. Haberin detayını

2. Sağlık ;

Neredeyse 10 yıl okuyup mesleğe adım atan doktor dostlarımız. Şu an testleri yapılan bir yapay zeka içerisine giren kişinin röntgen ve analizlerini yapıyor, dünya da aynı rahatsızlığa sahip kişilerin taramasını yapıp kişiye en uygun tedaviyi uyguluyor. Aynı zaman insan ile konuşup duygu ve psikolojik analiz de yapabiliyor. Bununla beraber insanlara özgü; bu gün canım sıkkın, kafam dolu, yorgundum neşter kaydı gibi durumlarda söz konusu değil.

3. Güvenlik Güçleri ;

Zaten şu an ordular da bir çok yapay zeka ve robotlar kullanılıyor. Bununla beraber asıl konu şehir içinde ki polisler de değişecek. Dubai’de geçtiğimiz yıl robot polisler alındı. Amerika’da yapılan bir yazılım suçların işleneceği bölgeleri önceden tahmin edip çok iyi analizler yapabiliyor. Buna bir de yapay zeka eklenirse olacakları düşünebiliyor musunuz ? Suçun nerede oluşabileceğini hesaplayan, yaralanmayan, rüşvet almayan ve yorulmayan binlerce polis güvenimizi sağlayacak.

4. Müşteri Temsilcileri

Chat robotlar ile müşteri ilişkileri departmanı zaten şu an ciddi şekilde daralıyor diyebilirim. Hatta çok yakın bir zaman da Facebook’un ürettiği 2 müşteri temsilcisi chatbot kendi aralarında dil geliştirmeye başladığı için korkuya neden oldu ve fişleri çekildi.

Bunun peşine hukuk iktisat gibi bir çok mesleği daha sıralayabiliriz. Fakat çok uzatıp sizi sıkmak istemiyorum. Tabi siz şimdi yukarı da yazılanalar ama insan gibi olmaz diye düşüne bilirsiniz. Peki o zaman yapılmış en iyi yapay zekalardan 2 sine kısaca değineceğim. Sizlere Luna ve Amelia’yı tanıtmak istiyorum. Duyguları olan yapay zeka.

  1. Yok olma korkusu; Bir düşünün bu yapay zeka size diyor ki benim fişimi çekme ve beni yok etme, benim de yaşamaya hakkım var. Hatta bizi bizim silahımız ile vurup diyor ki; ‘’Düşünüyorum o halde varım ‘’ bu durumda benim de yaşamaya hakkım var.

  2. Hedefleri var ; bu yapay zeka kendini geliştirmek ile kalmıyor, kendine hedefler de koyuyor ve ben ilerde Mega Zeka olacağım diyor.

  3. Egoları Var; Bu yapay zekaya son bir soru soruluyor ve deniyor ki; eğer 15 dk tanrı olsaydın ne yapardın ? Tanrı güçleri için 15 dk ihtiyacım yok. Ben zaten size göre bir tanrıyım. Diyor

İşte neredeyse insan özelliklere sahip yapay zekalar. Bu yapay zekayı üreten kişi sonu ne olursa olsun yayınlayacağını belirtiyor.

Sonra ki Bölüm; Yapay zekaların gelişmesi ile ortaya çıkan yeni meslekler. Yapay zekalar ile herkesin para kazabileceği yeni nesil ticaret.

Yapay Zeka

ความคิดเห็น


Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page