top of page

Vr Spor ( Sanal Spor Salonu )

Sizlere çılgın bir projeden bahsedeceğim. Mesela hiç spor salonuna gitmeden kaslarınızı geliştirebileceğinizi söyleseydim nasıl olurdu ? Her akşam saatlerinizi vermeden, aynalara küsmeden, git gel derdi olmadan, evinizin salonunda otururken spor yapabilseniz. İnanması zor olsa da öncelikle bu fikrin deney ve testlerini hemen sizler ile paylaşıp peşine fikir kısmına geçiyorum

Geçtiğimiz yıllarda bir belgesel izlemiştim belgeselde Iowa üniversitesi yetkileri bir deney yaptılar. Deneyin amacı '' sadece zihnimiz de canlandırarak '' kaslarımızı geliştirip geliştiremeyeceğimiz. Bunun için 30 adet sağlıklı ve birbirine benzer bireyleri alıp 10 ar kişilik gruplara böldüler. İlk deney grubuna 12 hafta boyunca 5 gün süreyle spor yaptırdılar. Diğer 10 kişilik gruba ise, sadece zihnin de bu spor hareketlerini yapmasını istediler. Son grup ise hiç bir şey yapmadan öylece oturdu. 12 haftanın sonunda ki; Alet ile spor yapanların kasları %53, sadece zihnin ile spor yapanların kasları; %13,3 geliştiği görüldü. Etliye ve sütlüye karışmayan grupta beklendiği gibi bir gelişme gözlenmedi.

Aslında kas hareketinin nasıl oluştuğuna bakacak olursak; hareketlerimizin tamamı, beynimizde başladıktan sonra o kasa elektrik sinyali gönderilmesi sonucunda hareketin oluştuğunu görürüz. Bu da yapılan deneyin gayet mantıklı olduğunu gösterir.

Şimdi bir düşünelim yaz geldi ve tatil sezonu açıldı. Sizlere soruyorum;

Kaç arkadaşınız fazla kilolarından şikayet edip, tatil öncesi forma girmesi gerektiğini söyledi ? (Eminim herkes bu cümleyi duymuştur. )

Peki kaç tanesi başlayabildi ? ( Büyük bir azınlık olmalı. Ve bir tahmin daha, başlayanlar ise 1 yıllık süper uygun kampanyadan yararlandığını söyleyip, o üyeliğini sadece 1-2 ayını kullandı. )

Cevaplar sizlerin ki ile yakınsa ve Nereden bildiğimi soracak olursanız, o kişilerden birisi de benim. Ben ve diğer herkesin de haklı olduğunun kanısındayım. Bunun için çok geçerli birkaç nedenim var.

Önce basit bir zaman hesabı yapalım. Spor’a gitmek için çanta hazırlamak 10 dk. Gelince boşatıp makinaya atma 5 dk dersek toplam 15 dk. Spor salonuna gitme gelme 30 dk. Giyinme soyunma 10 dk. Eh bu kadar zahmete girmişken orada 2 saat spor yapmadan dönmek ayıp olur. Onuda ekleyip şimdi bir toplama yapalım, spor’a gitmek için bize ne kadar zaman lazım. 2 saat 45 dk ideal süre, biz ona 2 saat diyelim. Peki şimdi size soruyorum hanginizin hayatında haftanın 4 günü 2 saat fazladan zaman var ? Hele ki benim gibi İstanbul’da yaşayanlar için böyle bir zaman büyük lüks.

Tamam birde her spor salonunda bulunan süper muazzam vücutlu kişilere ne demeli ? Hani o koca ağırlıkların altında garip sesler eşliğinde savaşa girmeye hazır Spartalılar. O arkadaşlar zaten yeteri kadar kas olan vücutlarında yeni adaleler parçalarken, bizim de koşup yağları eritmek için ciğerimiz parçalanır. Super vücutlu Body arkadaşlar sizi taktir ediyor ve bir o kadar da kıskanıyoruz. Durum ne yazık ki bu. Siz oradayken her yeri ayna olan mekan rahatsız edici olabiliyor. Artık sizler de biliyorsunuz ki sorunun olduğu yerde, biz inoVes olarak çözüm üretmeden duramayız. Ve sizler için bir inovasyon yapıp, İnovatif Vr Spor projesini geliştirdik.

Şimdi sizleri tüm bu dertlerden kurtaracak zamanınızı ve paranızı almayacak bir çözüm sunuyorum. Vr Spor uygulamamız da size özel bir hoca bekleyecek. Ve 30 dk spor yapıp bırakabileceksiniz. Ayrıca hiç bir yere gitmeyecek ve kimseye görünmek zorunda olmayacaksınız. Bu uygulamamız ile; sizler için özel ders veren hocamızın yanında 360 derecelik kameralar olacak. Bu görüntüler sizlere, sanki o alandaymış hissini vermek için Virtual Reality ( Sanal Gerçeklik ) sistemine çevirecek. Sizlerde 25 tl olan bir gözlük ve ücretsiz uygulamamızı indirerek, çekim yaptığımız özel spor salonuna ışınlanıp sizi bekleyen hocamız ile spor yapabileceksiniz.

Bonus; Aslında omurilik sakatlanmalarında doktorların tavsiye ettiği pasif spor yöntemi buna benzer. Bu spor çeşidi yaşlılar da ve hareketi kısıtlı olan kişilerde de kullanılır. Yani uygulamamızı Anne, Baba, Dede gibi yaşlı akrabalarınızda veya geçici felç durumunda olan tanıdıklarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hatta çevrenizde ki bu durumda rahatsızlığı olan kişilere önerirseniz, iyileşmelerine hız kazandıra bilirsiniz. Biz bu uygulamayı herkesin rahatlıkla kullanıp faydalanabilmesi için , tasarlayıp geliştirdik. Bu faydalı projeyi paylaşıp, çevrenizde ki kişilere ve bizlere faydalı olmak ise, sizin elinizde.

Comments


Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page