top of page

İnovasyon Çeşitleri ve Örnekleri

Hemen yazı dizimizi ilk okuyacaklar için ‘’ İnovasyon Nedir ? ’’ kısaca cevap verelim. . Daha detaylı bilgi için videomuzu izleyebilirsiniz . Bir şirketin ürettiği ürün ve ya hizmetin ya, büyük bir oranda iyileştirilmesi yada yeni ve farklı bir değişiklik ile şirketlerin karlılığını arttırması diye biliriz. Bu karlılığın arttırılması için genel olarak 4 farklı inovasyon çeşidi bulunmaktadır.

  1. Ürün İnovasyonu ; Bir şirket tarafından üretilen fiziksel ürünler de, yapılan değişiklik ve iyileştirmelere Ürün inovasyonu denilmektedir. Buna bir örnek verecek olursak; ben de bir çok insan gibi işten geldikten sonra ayaklarımın altına bir şey koyup uzun oturmaktan keyif alırım. Ama ayağımın altına kafamı koyduğum yastığı koymam. İlginç olan ayağımı koyduğum yastığı belirler ve genel de onu ararım. Peki biraz düşünelim bir yastık firması benim gibi düşünenler için ayak yastığı diye bir ürün çıkarsa bu ürün inovasyonu olur. Aynı zaman da yastık piyasasına böyle bir ürün ilk gireceği için konumlandırma konusunda da güzel başarılar elde edebilir.

  2. Hizmet İnovasyonu ; Kimi şirketler elle tutulur ürünün haricinde sadece hizmet, veya ürün ile hizmeti aynı anda verebilir. Örneğin Oteller hizmet verirken Restoranlar ise hem hizmet hem de verdiği yemekler ile ürün sunmaktadır. Hizmet veren şirketlere verdiğimiz Otel örneğinden yola çıkarsak. Bir otel verdiği hizmet kalitesini kullanıcılarına sunmak için sanal gerçeklik gözlükleri ile bir eğlence merkezi sunması otel hizmetinin dışında eğlence hizmeti vererek yeni bir şey eklemiş olur.

  3. Pazarlama İnovasyonu ; Şirketlerin verdiği mevcut ürünleri farklılık yaratarak Pazar payını arttırmak için ve insanların aklına yer etmek için verdiği sistemlerdir. Mesela otel örneğimizden devam edecek olursak, Tv reklamları yerine, oteli 360 derecelik yeni kameralar ile çekip sanal gerçeklik sistemi ile sanki müşterileri otelin içindeymiş gibi tanıtım yapması, yeni bir pazarlama faaliyetidir. Bununla beraber, bir giyim şirketinin internet satış siteleri veya sosyal medya pazarlamasını kullanmak o şirket için bir pazarlama inovasyonudur.

  4. Organizasyon İnovasyonu ; Bizim ülkemiz de hala çok yeni ve bilinmeyen bir sistem olsa da, şirketin işleyişi ile ilgili yapılan yenilik ve değişiklikler sonucunda kar sağlamak için yapılan sistemlerdir. Bunlar üretim maliyetlerini düşürmesi, personelin daha iyi çalışması için etkin stratejiler belirlenmesi, aynı iş gücü ile daha fazla üretim yapması şeklinde sıralanabilir. Organizasyon inovasyonunu 2 ye ayırabiliriz. Ve aynı anda ikisinin kullanılması muazzam sonuçlar doğurabilir.

  • Bir japon firmasının 1990 yıllarında geliştirdiği sürekli iyileştirme sistemine bu gün bizler kaizen demekteyiz. Bu yöntemde o şirkette çalışan herkes yaptığı işi sürekli olarak geliştirme ve iyileştirmek için fikir üretir. Bu fikirler yöneticiler tarafından değerlendirilerek başarılı bulunanlar faaliyete alınır.

  • Bir diğer yöntem ise büyük şirketlerin dışarıdan yönetim danışmanı veya inovasyon danışmanı tutarak mevcut yönetim sistemini değiştirmesi ve karlılığını arttırması şeklindedir

コメント


Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page