Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nedir Ne İşe Yarar?

Bu yazımda tüm dünyanın yeni trendi, Apple’dan bile 5 kat hızlı büyüyen, daha önce yapılan araştırmalarda ve IDC’nin verilerine göre 2020 ye kadar yıllık büyüme oranı %198 olarak tahmin edilen (geldiğimiz nokta tam olarak budur) sanal gerçeklik sektörünü ve bu sektörün en önemli enstrümanı olan sanal gerçeklik gözlüklerinin detayları ile anlatmaya çalışacağım. Bir diğer adı Virtual Reality ( Sanal Gerçeklik) olan ve kısaca VR olarak adlandırılan teknoloji…

Öncelikle tüm dünyada Virtual Reality‘nin kısaltması VR (Sanal Gerçeklik) ismi ile anılmakta olan sanal gerçeklik gözlüğünün temel amacı, mevcut bulunduğunuz ortamı size unutturmak ve sanal gerçeklik gözlüğünde sunulan ortama sizi tamamen adapte edip, sizi sunulan o dünyaya ışınlamak olarak düşünebilirsiniz. 360 derecelik video ve görüntü teknolojisi sayesinde kafanızı nereye çevirirseniz çevirin o dünya da yer alıyorsunuz ve belirli bir süre sonunda da beyniniz bu ortamı gerçek olarak kabullenmeye başlıyor.

Sanal gerçeklik (Virtual Reality) teknolojisi aslında 1962 yıllarında keşfedilen fakat o zaman ki görüntü teknolojisine uygun olmadığı için günümüze kadar pek yaygınlaşamayan bir sistemdir. Günümüze gelindiğinde ise, gerek gelişen görüntü teknolojileri gerekse de ekran çözünürlüklerinin artması ile amacına ulaşmaya başlamıştır. Bu teknolojinin olmazsa olmaz araçlarından birisi ve en başında geleni ise sanal gerçeklik gözlüğü çeşitleridir.

Sanal Gerçeklik Gözlük Çeşitleri

Sanal gerçeklik gözlükleri 2 farklı türe ayrılır. Bunlar;

  1. Bilgisayar destekli sanal gerçeklik gözlükleri; En başında Facebook’un 2014 yılı Mart ayında 2 milyar $’a satın alıp 2016 mart ayında son kullanıcılara sunduğu Oculus Rift.  Tabi bunu duyan Play Station yetkileri aynı tarihte sanal gerçeklik gözlüğünün tanıtımını yapmış ve PS4 Vr için düğmeye basmıştır. Bu iki şirketin dudak uçuklatan yatırım yarışına HTC Vive bambaşka bir soluk getirip hem onlar kadar iyi hem de yazılımcıların kendi oyunlarını da oluşturabileceği bir platform ile rekabette yerini alarak sektörü başka bir noktaya taşımıştır. Tüm bu saydığım gözlükler sizlere inanılmaz bir deneyim yaşatıp tam olarak bedeninizi ışınlar, fakat fiyatları pek ucuz değildir. Şu an için herkesin satın alabileceği rakamlar olmamak ile beraber ülkemizde Vr cafeler  açılmaya başlamıştır. Gidip saatlik olarak deneyimlemeniz mümkün. Sanal Gerçeklik Cafesi kurulumu, maliyetleri ve kazançları veya sanal gerçeklik bayilik  konusunda bizden danışmanlık almanız halinde, tüm süreci en doğru şekilde sizler adına yönetebiliriz.
  2. CardBoard ; Cep telefonu ile çalışan sanal gerçeklik gözlüğü. Cebimizin yegane dostu, bizleri bu deneyimden mahrum bırakmayan, herkesin bildiği Dünya’nın dev şirketlerinden birisi olan Google ve onun gözlük sistemi Google Cardboard. Bu gözlük çeşidini birçok marka yapmış hatta Çin’de isimsiz olarak üretimine başlanmıştır. Fakat reklamlarını gördüğümüz ve aşina olduğumuz Samsung Gear VR buna en iyi örneklerdendir. Bu tarz gözlükler arasında lens farklılıkları olsa da temelde görüntüsün telefonunuzdan aldığı için esas olan kullandığınız telefonun ekran ve görüntü kalitesidir. Her yerde bulabileceğiniz bu gözlükler son olarak A101 marketlerinde 25 tl fiyat ile satışına başlanmıştı. Telefonunuza yükleyeceğiniz Vr uygulamaları ile de bu deneyimi istediğiniz yerden yaşaya bilirsiniz.

Sanal gerçeklik sektörünün gelişme tahmini; Dünya çapında araştırmalar yapan IDC (international Data Corporation) şirketinin verilerine göre, 2015-2020 yılları arasında yıllık büyümenin %198 olacağını ön gören şirket, 2020 yılında Pazar büyüklüğünün 143 milyar $ olmasını bekliyor. 2016 yılının ilk çeyreği itibari ile isimleri bilindik 28 şirket sanal gerçeklik teknolojilerini iş planlarına eklediğini de belirtmeden geçmeyelim.

Sanal gerçeklik kullanım alanları gün geçtikçe artmaya başlamaktadır. Eğlence, Eğitim, Sağlık, Seyahat, Tanıtım başlıca olanlarıdır. Biz İnoves inovasyon  olarak siz kullanıcılarımıza sunduğumuz bazı inovatif projelerimiz ise; Vr Konser , Vr Fuar , Vr Spor, Vr Klip, Vr Avm’dir. Projelerimiz hakkında daha detaylı bilgileri gelecek yazılarımızda sizler ile paylaşıyor olacağız.

Sadece düşünce gücü ile spor yapıp kaslarımızı geliştiren, özellikle felçli hastaların iyileşmesinde kullanılan pasif sporun, sanal gerçeklik (Virtual Reality)  teknolojisi kullanılarak güçlendirilmiş uygulaması Vr Spor ile oturduğunuz yerden spor salonunu ayağınıza getirebilir, spor etkinliklerine oradaymış gibi katılabilirsiniz.

Ayrıca sevdiğiniz sanatçıların konserlerini en önden izleyip, hatta onlar ile birlikte düet yapabileceğiniz sanal gerçeklik teknolojisi.

VR ve Sanal Gerçeklik Teknolojisi hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi için ilgili içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.