KOSGEB kredileri; Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı yani KOSGEB ‘in kuruluş amacı ile paralel olarak; şirketlerin, KOBİ lerin ve girişimcilerin mevcut iş projelerini hayata geçirmeleri ve bu süreçte karşılaşabilecekleri muhtemel maddi problemlere destek sağlayan organizasyonlardır. Algıda daha çok; KOSGEB ‘ten al desteği, kur iş yerini gibi durum olsa da; işin içerisine girildiğinde durum çok farklıdır. KOSGEB kredileri yani bu faizsiz kredi ve hibe destekleri; doğru projede doğru şekilde kullanıldığında işletmeler için bulunmaz fırsattır. Ancak özellikle başvuru sürecinin ve başvurusu sırasında hazırlanacak proje, başvurunuzun kabul edilip edilmemesi konusunda en belirleyici unsurlardan birisidir. Dolayısıyla bu sürecin çok iyi yürütülmesi gerekir.

 

KOSGEB Kredileri : Faizsiz Kredi ve Hibe Desteği

 

KOSGEB tarafından hali hazırda faaliyetlerine devam eden ya da henüz yeni işletmesini kuracak girişimcilere iki türlü finansman kredi desteği sağlar. Bu KOSGEB kredileri; faizsiz kredi ve hibe destekleridir. Faizsiz krediler; adından da anlaşılacağı üzere herhangi bir faiz ödemesi olmaksızın, alınan kredinin sadece ana parasının ödendiği kredi türüdür. Hibe destekleri ise; alınan ödemelerin herhangi bir şekilde geri ödenmediği yani KOSGEB tarafından ilgili başvurucuya hibe edildiği destek türüdür.

 

KOSGEB Kredileri En Fazla Ne Kadar Veriliyor?

 

Öncelikle KOSGEB tarafından bu konuda başvurucular arasında; yürüttükleri faaliyetlere ve şirketin büyüklüğüne göre bir takım sınıflandırmalar yapıldığını belirtmek gerekiyor. Bu sınıflandırmaların ne şekilde olduğuna baktığımızda;

Girişimcilik Destekleri

 • Geleneksel Girişimci Destek Programı
 • İleri Girişimci Destek Programı
 • İş Planı Ödülü Destek Programı

AR-GE Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri

 • AR-GE ve İnovasyon Destek Porgramı
 • Endüstriyel Uygulama Destek Programı
 • KOBİ Teknoyatırım – KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı
 • Stratejik Ürün Destek Programı

İşletme Geliştirme Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri

 • İşletme Geliştirme Destek Programı
 • İş Birliği Destek Programı
 • KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı
 • Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı
 • Yurt Dışı Pazar Destek Programı
 • Tematik Proje Destek Programı
 • Genel Destek Programı

KOBİ Finansman Destekleri

 • KOBİ Finansman Destek Programı
 • Gelişen İşletmeler Pazar KOBİ Destek Programı

Laboratuvar Hizmetleri

 • KOSGEB Laboratuvar Hizmetleri

İŞGEM/TEKMER Destek Programı

 • İŞGEM TEKMER Destek Programı

 

3.750.000 $ ‘a Kadar Destek

 

Görüleceği üzere çok fazla farklı sınıfların yer aldığı bu uygulamalarda; KOSGEB kredileri konusunda belirlenen miktarlar da çok fazla farklılık gösterebiliyor. Bu destek rakamları bazı gruplar için 5.000 TL bazı gruplar için ise 3.750.00 $ a kadar ulaşabiliyor. Dolayısıyla işletmeniz açısından en doğru şekilde başvuru sürecinizin yönetilmesi gerekiyor. Hatta farklı bir destek programı üzerinden başvuru hakkı bulunmasına rağmen hatalı bir şekilde yanlış destek programından yararlanılabiliyor. İşletme için KOSGEB ten çok daha fazla destek alınabilecek iken; süreç daha az destekten yararlanabilme hatta hatta projenin reddedilmesiyle bile sonuçlanabiliyor. Özellikle bu konuda profesyonel destek alınması gerektiğine inanıyoruz.

kosgeb kredileri

 

KOSGEB kredileri ve destekleri ile ilgili küçük bir uyarı ve hatırlatmada bulunmamız gerekiyor. Bu destekleri veya hibeleri; iş geliştirme ya da işlerini büyütmek için kullanmayıp, farklı konularda kullanmayı amaçlayan ve suistimal eden kişi veya işletmeler de bulunuyor. İnoves İnovasyon Hizmetleri olarak; Türkiye Cumhuriyeti ‘ni ileriye taşıyacak, ihracat yapacak, üretim yapacak, global marka olmak isteyen, yerelde kapsamı küçük olan ancak bunu büyütmek isteyen tüm danışanlarımızın yanında olduğumuzu, ancak bu şekilde ülkemizin değerlerinin art niyetle suistimal etmek isteyen kişi veya işletmelere ticari ve ahlaki değerlerimiz gereği hizmet sunmadığımızı da belirtmek istiyoruz.

KOSGEB tarafından desteklenen sektörler ile ilgili kapsamlı olarak sizleri bilgilendirdiğimiz içeriğimize de göz atabilir ve süreç hakkında biraz daha derinlemesine bilgi edinebilirsiniz.

KOSGEB kredileri ve destekleri ile ilgili olarak yaklaşık 15 yıldır edindiğimiz tecrübemizi sizlere aktarabilir, inovasyon kapsamında KOSGEB desteklerinden yararlanma potansiyelinizi artırabilir ve profesyonel anlamda destek sağlayarak süreci sizin adınıza en iyi şekilde yönetebiliriz.