Bu içeriğimizde biraz bir inovasyon şirketinin verdiği hizmetten daha fazla inovasyon sektörü ve işleyişi ile alakalı konuşacağız. Yine de inovasyonun ne olduğunu, Dünya’da ve Türkiye’de inovasyon örnekleri ile hayatımızda ki yerinden bahseden röportajı aşağıda ki videodan izleyebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere; bir inovasyon şirketinin temel amacı hizmet verdiği ticari işletmenin kar etmesi çalışmalar yaparak, sektörde sürdürülebilir büyümeyi sağlamaktır. Tabii ki kendi sektörünü de büyütmeyi hedeflemeli, bunun için çalışmalar yapmalı. Bu bağlamda piyasada bulunan tüm şirketler bizler için değerlerinin artırılması gereken tüzel ya da gerçek kişiliklerdir.

Bunlara bizim ile aynı sektörde hizmet veren diğer inovasyon şirketleri de dahil. Akıl akıldan üstündür ve aslına bakarsanız inovasyonun çok geniş bir yelpazesi vardır. Hatta inovasyonu Ürün, Hizmet, Pazarlama ve Organizasyonel inovasyon olarak 4 çeşide ayırabiliriz. İnovasyon çeşitleri hakkında detaylara bir sonra ki yazımızda değineceğiz. Fakat şu an da bahsedeceğimiz konu; inovasyon hizmeti sağlayan, 2 yada 3 şirketin birleşip sağlayacağı toplam fayda. Böyle bir durumda 1 inovasyoncunun sağladığı fayda 1 birim ise; 2 inovasyoncunun faydası 2 değil 4 olacaktır. Bu yüzden bizlerin rakipleri yoktur, bir inovasyoncunun tek rakibi kendisidir demek en doğrusu.

Bence inovasyon şirketlerinin belli süreler ile bir araya gelip toplantı yapması ve yaptığı yeni hizmetleri birbirine aktarması bu sektörün çok daha hızlı büyümesini sağlayacaktır. Türkiye’de hala çok yeni olan bu sektörü, ne kadar hızlı yayarsak ülkenin büyümesi ve gelişmesine de o kadar katkı sağlayacağımız düşünmekteyim.

İnovasyon Çeşitleri Nelerdir konulu yazımızı da inceleyebilir ve inovasyon çeşitleri hakkında da bilgi edinebilirsiniz.