Düşmanca devir alma işlemi en kısa hali ile; şirketinizi satın almak isteyen bir kurum veya kuruluş, siz şirketinizi satmak istemediğiniz halde alım çalışmalarına devam etmesi durumudur. Bunun için çok dikkatli olmanız gerekir çünkü hukuksal bir yaptırımı yoktur. Hatta Avrupa da sıkça kullanılır ve sizin de dikkatli olmanız da fayda var. Her an şirketiniz veya yönetimi başka kişiler tarafından düşmanca devir alınabilir. Ya da siz bu yönteme başvurarak karlı bir şirketi ele geçirebilirsiniz.

 

Düşmanca Devir Alma

 

İş dünyasın da şirket satışları veya ortaklıklar çoğunlukla hisse devirleri ile anlaşmalı bir şekilde yapılmaktadır. Fakat anlaşma sağlanamayan durumlar da alıcı şirket düşmanca devir alma yoluna başvurabilir. Bunu ilk olarak ihale teklifi ile süreci başlatabilir. Burada alıcı şirket istenilen hedef şirketin hissedarlarından, hisselerine değerinin üzerinde fiyat verip hisse çoğunluğunu sağlamaya çalışır. Böylece hisselerin çoğunluğunu ele geçirerek şirketi devir almış olur. Başka bir yöntem ise açık piyasa da ki şirket hisselerinin çoğunluğunu toplamaya çalışarak da olabilir. Bu yöntem imkansız veya çok pahalı olduğu durumlarda ise, teklif veren vekalet kavgası başlatır. Eğer ki vekalet kavgası başlattıysa şunu anlayabiliriz, şirket yönetiminin devralmayı onaylayacak bir yönetim ile değişmesini sağlamak için yeterli sayıda pay sahibi toplamıştır.

Fakat düşmanca devir almanın riskleri de vardır. Düşmanca devir alma süreci anlaşma ile olmadığından hedef şirket kamuya açık bilgiler haricinde hiç bir bilgi vermez. Böylelikle alıcı olan firma şirketin kârılılığı nedir ? Piyasaya toplam ne kadar borçlanmıştır? Gibi birçok bilgiyi bilemeyeceğinden, şirketi zorla devir aldıktan sonra sürprizler yaşayabilir.

Bir sonra ki yazım da düşmanca satın alma ile karşı karşıya geldiğiniz de uygulamanız gereken savunma taktiklerini hakkında bilgi vereceğim.

Motivasyonunuzu artıracak Fakir Mucidin Lakabı konulu içeriğimizi de okuyabilirsiniz.