Her yıl ele aldığımız üzere, yine 2020 yılında da inovatif fikirler anlamında nasıl bir yıl olacak, bizleri neler bekliyor, hangi sektörler ön plana çıkacak gibi konuları ele alacağımız 2020 yılı inovasyon raporumuzu paylaşacağız.

 

2020 İnovasyon Raporuna Göre Dijitalleşme Hızlanacak

 

İnoves İnovasyon Hizmetleri olarak; dijital dünyanın 2020 yılında daha acımasız bir şekilde atakta olacağını öngörüyoruz. Bu dijitallaşmenin bir parçası olamayanların, inovasyona ayak uyduramayanların bu süreçte ciddi sıkıntı çekmeleri kaçınılmaz. Özelikle yaşanan salgın hastalık nedeniyle tüketicilerin ve işletmelerin e ticaret alanında farklı davranışlar sergilemesi beklenirken, bu kapsamda da hali hazırda dijitalde varlığını sürdüren şirket ve işletmelerin de önlemlerini almaları gerekiyor. Evlerinde geçirdikleri süre her geçen gün artan tüketiciler, alışverişler konusunda da e-ticareti daha çok kullanmaya başlamış durumda, ayrıca bu oranın da her geçen gün artması bekleniyor. Hem ürün, hem hizmet satın almalar için internet üzerinden yapılacak aramalar önem kazanacağından, dolayısıyla her işletmenin dijitaldeki varlığını iyileştirmesi ve buna göre bir inovasyon sürecine girmesi gerekiyor.

 

Sağlık Harcamaları Artıyor

 

Maalesef yaşanan bu zor süreç nedeniyle tüketiciler; sağlık konusunun önemini çok ciddi anlamda tecrübe etmiş oldular. Bununla birlikte genel bütçe planlarında sağlık harcamaları bir anda en üst sıralara çıkmış durumda. Ancak sağlık ürünü satışı ya da üretimi yapan işletmelerin, bu süreci çok iyi yönetmeleri, dijital dünyadaki varlıklarını şeffaflaştırmaları ve iyileştirmeleri gerekiyor.

 

Gıda Sektörü Her Zamanki Gibi

 

Gıda sektörünün önemi açısından listedeki sıralamalarında herhangi bir değişik olduğu söylenemez. Ancak bu noktada bazı hususlara azami dikkat göstermek gerekiyor. Gıda sektöründe hizmet veren bir şirketin, sürekli olarak mevcut şartlara göre kendisini ve hizmet türlerini yenilemesi ve bunu da müşterilerinin bilgisine sunması, reklam etmesi gerekiyor. Bir örnek verecek olursak; 2020 yılında mahalle aralarındaki dönercilerin, çiğ köftecilerin, vs. internet siteleri üzerinden sipariş almaya başlaması kimseyi şaşırtmamalı.

 

2020 inovasyon raporu

VR Teknolojisi

 

İnoves olarak şahsi fikrimiz; Virtual Reality yani VR teknolojisinin (sanal gerçeklik) patlama yapması için 2020 yılının ideal bir yıl olduğu yönünde. Korona virüs salgını nedeniyle hali hazırda evlerine kapanan ve uzun süredir dışarı çıkamayan (belki daha uzun süreler boyunca da çıkamayacak olan) tüketiciler, tutsak oldukları evlerinden muhtemelen VR teknolojisi ile tekrar özgürlüğüne kavuşacak. VR konserler, VR sinemalar, VR alışveriş, vs. gibi bir çok VR organizasyon çok kısa sürede günlük hayatımıza entegre olacak. Peki siz ve şirketiniz bunun neresinde olacaksınız ?

 

AR Teknolojisi

 

VR ile paralel bir teknoloji olan Augmented Reality yani AR teknolojisi (Artırılmış Gerçeklik) de; insanların evlerine hapsolduğu dönemde önemi ve bilinirliği artacak bir diğer teknoloji türü. Bizi nerelere taşıyacağına dair basit bir örnek verecek olursak; tişört almak için girdiğiniz bir e-ticaret sitesinde, tişörtü gerçek şekilde üzerinizde görebileceğiniz, rengini değiştirebileceğiniz ya da farklı farklı ürünlerin üzerinizde nasıl duracağını deneyimleme fırsatı sunacak.

 

ar teknolojisi

 

İnoves 2020 İçin Neler Öneriyor

 

İnoves takımı olarak; yıllardır edindiğimiz tecrübeye istinaden 2020 yılı için siz değerli iş ortaklarımıza bir takım önerilerimiz var !

  • Dijitalde Yer Alın : İşletmenizin internet üzerinde muhakkak bir kimliği bulunmalı. Web sitesi ile başlayan bu süreci mobil uygulama, e-ticaret sitesi, vs. gibi kanallarla daha da genişletebilirsiniz.
  • Sosyal Medyaya Önem Verin : Çok yakın bir zaman diliminde, sosyal medyanın önemli olmadığını düşünen işletmelerin silinip, unutulacağından emin olabilirsiniz. Bunu daha iyi anlamak için; dünyanın en büyük şirketlerinin sosyal medya hesaplarının ne kadar aktif ve kreatif şekilde kullanıldığını, ne kadar önem verildiğini gözlemleyebilirsiniz.
  • VR Teknolojisi İle Tanışın : Her şeyde ilk olmanın ayrıcalığının ne kadar farklı olduğunu tüm girişimciler ve işletme sahipleri bilir. Henüz ülkemizde bakir olan bu alanda, şirketiniz ve işletmeniz için sektörünüzde ilk yatırım yapanlar arasında yer almalısınız.
  • AR Teknolojisi ile Tanışın : Müşterilerinize, iş ortaklarınıza, ziyaretçilerinize daha iyi deneyimler sunabilmek için; kesinlikle ve kesinlikle AR üzerine çalışmalara başlamalısınız. İşletmeniz için AR teknolojisini nasıl kullanabileceğinizi düşünün ?

2020 yılı planlarında; bu 4 ana başlığa yer veren girişimcilerin ve işletmelerin, sonrasındaki süreçte bu yatırımlarının karşılığı olarak çok ciddi geri dönüşler alacaklarına inanıyoruz.

Dijitalde nasıl yer alacağınız konusunda bir fikriniz yoksa, sosyal medyada ne yapacağınızı bilmiyorsanız, AR ve VR teknolojileri ile işletmeniz arasında nasıl bir bağ kuracağınıza dair aklınıza bir şey gelmiyorsa; bizim bunun için burada olduğumuzu unutmayın. Sizleri kahvenizi içerken, raporumuzun devamını dinlemek için ofisimize davet ediyoruz. 

Ancak bu konuda karar vermeden önce sizlere sloganımızı bir kez daha hatırlatalım !

İnoves – “Dikkat : Bu Şirketin Fikirleri Beyin Yakar !”